„Ráno vstal dlouho před rozedněním a šel ven. Odešel na opuštěné místo a tam se modlil.“ (Mk 1,35)

KRISTUS JAKO NADĚJE NADE VŠE

Z rozhovorů s blaženým starcem Pavlem Sinajským
(+ 1.3.2020)

Otázka:

Svatý Pavel říká, že tím, že jsme získali svobodu najít Boha, neměli bychom posléze nikterak redukovat božskou přirozenost pouze na obraz zformovaný „uměním a lidskou myšlenkou“, což by bylo (stejně bezmocné) jako vytvářet modly ze zlata, stříbra či kamene.

Odpověď:

Něco takového by bylo naprosto cizí vůči jednoduchosti, vůči naší víře.

Otázka:

Slovo „pravda“ utrpěla tolik zneužívání, že se tím mnoho lidí od ní, to jest od pravdy, odvrací – avšak daleko více se odvrací od ní než ode všech těch zneužitých významů.

Odpověď:

Musíme těmto lidem odpovědět: Přijďte se sami přesvědčit, žijte uvnitř Pravoslaví, protože, jak jsme již řekli, pravda je pro nás živou věcí, něčím, co prožíváme, a poté si o tom můžeme promluvit (starec se usmál…).

Otázka:

Co lze říci o mínění veřejnosti, která usiluje o získání pokoje tím, že popírá existenci obelstění a klamu? To jest, co říci na takovou mentalitu, jež je doprovázena tak silným strachem z pravdy, že ji znovu definuje jako součet všech různých podvodů? Proč taková mentalita odmítá pochopit, že pravda, kterou je Kristus, nemá nikoho v nenávisti?

Odpověď:

Nový Zákon poskytuje všechny informace týkající se víry, ale jeho pravdy se musí stát pravdou v našich vlastních životech, aby se oči duše otevřely.

Studenti studují klasickou filozofii na univerzitě a milují ji. Obvykle ji však nenásledují tím způsobem, že by se z nich stali uctívači model… Člověk však nemůže říci: „Věřím v Krista a v Jeho učení, ale nejsem křesťan.“ Milovat Krista znamená, že se snažíme zachovávat náš život v souladu s Jeho vůlí.

A když to uděláme, budeme prožívat přísliby kázané Kristem – pokoj duše, naději a radost, zkrátka všechno to, co je dobro. Především pak naději, která vymezuje křesťana, který skutečně žije v Kristu, protože takový člověk nikdy neztrácí naději.

Otázky poutníků:

Jak si člověk může zachovat svůj vnitřní mír, když žije ve městě?

Starci doporučují říkat Ježíšovu modlitbu, ale není to snadné, když člověk musí mluvit s ostatními v práci, přemýšlet o projektech, pomáhat dětem, držet krok s korespondencí, zkrátka se po celý den snažit plnit nesčetné povinnosti.

Sám Ježíš nám dal příklad. „Ráno vstal dlouho před rozedněním a šel ven. Odešel na opuštěné místo a tam se modlil.“ (Mk 1,35)

Dokonce i v klášteře můžeme být během dne strháváni k nesčetným povinnostem. Ale v klášteře začínáme den modlitbou v samotě a poté společnou modlitbou, což je požehnání trvající po celý den.

Všichni křesťané se mohou na začátku dne věnovat chvilce ticha a modlitbě, modlitbě díkůvzdání za požehnání, kterým jsme byli obdarováni, modlitbě přímluv za nadcházející den a za ty, kteří jsou nám drazí…

Zdroj:

Friends of Mount Sinai Monastery

https://www.facebook.com/ForStCatherinesMonastery/

Užitečný odkaz:

www.mountsinaimonastery.org/q-a/

Fotografie z blogu otce Justina:

Fr. Justin’s Blog: http://www.fatherjustinsblog.info/archives/1865)

Připravil a přeložil MD.

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..