Smutná zpráva o blaženém zesnutí velkého řeckého starce Chrysostoma (Tsavdaridise)

V Pánu nečekaně zesnul jeden z velkých duchovníků současnosti:  řecký starec Chrysostom (Tsavdaridis)

Igumen Monastýru ctihodného Nikodéma Svatohorce
v Pentalofu Kilkis v řecké Makedonii

Jak napsali členové Bratrstva Posvátného Monastýru ctih. Nikodéma:

„Velectěný a všemi milovaný otec a náš starec Chrysostom zesnul dnes, v den svátku Ikony Přesvaté Bohorodice „Utěšitelky“, 21. ledna 2021, v odpoledních hodinách ve věku 74 let, po zápase s těžkou nemocí, s níž se před koncem svého života léčil na jednotce intenzivní péče v nemocnici v Soluni, kde byl hospitalizován od Vánoc.“

Stručný „Životopis“

Narodil se v roce 1947 v Soluni. Byl čtvrtým a posledním dítětem Konstantinose Tsavdaridise z Pontu a Despiny Tsavdaridou z rodiny Nomidos z Ferteki, Kappadocké Ikonie v Malé Asii.

Během svatého křtu přijal jméno svého v té době již zesnulého otce – Konstantina.

Od svých 7 let se rozhodl zasvětit se Bohu. Již v útlém věku si zvolil to blahé místo, podoben svaté Marii, sestře Lazara…, které je jediné zapotřebí.

Studoval na Vyšší církevní škole v Soluni a na Teologické fakultě Aristotelovy univerzity v Soluni.

Mnichem byl postřižen 6. května 1970 ve věku 23 let, v posvátném Hesychastériu sv. Marie Magdalény na Chalkidiki. Získal jméno Chrysostom – tj. Zlatoústý. Následujícího dne byl vysvěcen na diákona a 28. srpna 1973 pak na kněze.

Od roku 1970 do roku 1979 sloužil otec Chrysostom Božímu lidu v eparchii Langada.

V 70. letech podnikal opakované a vícedenní poutě na Svatou Horu Athos, kde navštěvoval hlavně odlehlá a málo přístupná místa Svaté Hory a sbíral zde duchovní nektar při setkáních s ctnostnými askety a požehnanými starci.

V roce 1979 získal požehnání místních metropolitů a v roce 1981 založil Posvátný kinoviální Monastýr zasvěcený ctihodnému Nikodému Svatohorci. Díky souhlasu věhlasného starce Emiliána Simonopetrsského byl tento Monastýr duchovně propojen se Svatou Horou, konkrétně s Monastýrem Simonopetra, aby místní bratrstvo mohlo žít a rozvíjet se plně duchovně a v souladu s tradicí svatohorského mnišství.

Dne 8. listopadu 1981 (na svátek svatých Archandělů) byla v Posvátném Monastýru ctih. Nikodéma konána první božská liturgie. Dne 18. srpna 1985 byl starec Chrysostom postřižen do velké andělské schimy a intronizován jako igumen kláštera.

V roce 2006 zahájil starec Chrysostom na pozvání a požehnání blahoslaveného metropolity langadského Spyridona stavbu dalšího kláštera, jenž byl zasvěcen Panagii „Axion Estin“ v obci Mesaio v prefektuře Soluň.

Dnes má osazenstvo ženského hesychastéria, založené v roce 2008, již 20 mnišek. Duchovním otcem a budovatelem kláštera byl právě starec Chrysostom.

Výroky starce:

Svým mnichům často říkal:

„Kdybych se narodil tisíckrát, tisíckrát bych se stal mnichem.“

A kromě jiného také zdůrazňoval:

„Nevíme, do jaké Ráje nás Bůh umístil, mé děti.“

Starec považoval božskou liturgii za kvintesenci čili základ duchovního života. A často připomínal, jak celý zbytek dne mnicha, ať už ve službě nebo v kelii, musí být pokračováním božské liturgie.

Kromě dvou klášterních bratrstev, která duchovně vedl, byl také zpovědníkem a duchovním průvodcem stovek našich laických bratrů.

Starce Chrysostoma jsme mohli poznat i my, díky našim pravoslavným přátelům a některých duchovním z různých moravských a českých farností, kteří ho v minulosti viděli a rozmlouvali s ním vícekrát i osobně. Je rovněž známo, že v Monastýru ctih. Nikodéma dodnes působí také jeden český mnich, nám dobře známý bratr Gabriel z Jihlavy.

Zesnutí starce Chrysostoma připadá na dobu, kdy tento monastýr oslavuje své 40. výročí od svého založení. Dne 6. května 2020 završil ctihodný starec Chrysostom 50 let svého mnišského života.

Jeho četné duchovní děti, dvě klášterní bratrstva, duchovenstvo a laici, se před jeho svatostí uctivě klanějí, pokorně líbou jeho čestné ruce, které je tolikrát žehnaly, a doprovázejí svého duchovního otce do věčného života, do věčné blaženosti, jakož i do náruče samotného Krista, kde si vždy, již od svého útlého věku, přál spočinout…

Nechť Přesvatá Bohorodice, a obzvláště věrná kopie její ikony „Utěšitelka“, která se nachází v Posvátném monastýru ctih. Nikodéma a před níž se s pokorou skláněl také blahoslavený starec Chrysostom, provází jeho duši a přimlouvá se za něj u svého Syna a Pána našeho Ježíše Krista.

Amen!

Štastné vzkříšení a blažený Ráj, drahý starče Chrysostome!

Věčná památka!

Zdroj:

https://filoinikodimou.blogspot.com/2021/01/blog-post_215.html

https://www.romfea.gr/diafora/41706-ekoimithi-o-gerontas-xrusostomos-kathigoumenos-tis-im-osiou-nikodimou?fbclid=IwAR3u9bmhxZipMth2jE3EKztzyNFKItwIX4LLFE-biPQoYPYP_3kTFXB2seU

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..