Princ Charles navštívil svaté město Jeruzalém a s ním i pravoslavné svatyně

Úcta britského dědice královského trůnu
ke své babičce Alice

Charles princ z Walesu, celým jménem Charles Philip Arthur George (* 14. listopadu 1948 Londýn), je nejstarší syn britské královny Alžběty II. a jejího manžela prince Philipa. Je následníkem trůnu 16 suverénních států: Spojené království, Antigua a Barbuda, Austrálie, Bahamy, Barbados, Belize, Grenada, Jamajka, Kanada, Nový Zéland, Papua-Nová Guinea, Svatý Kryštof a Nevis, Svatá Lucie, Svatý Vincenc a Grenadiny, Šalomounovy ostrovy a Tuvalu.

Princ Charles navštívil svaté město Jeruzalém
a s ním i pravoslavné svatyně

Anglický princ Charles vzdal hold své babičce, princezně Alice, která poskytla útočiště Židům v Řecku během nacistické okupace, a řekl, že královská rodina je hrdá na to, že Izrael uznal její hrdinství v době holokaustu.

Princ Charles při své návštěvě navštívil hrobku své babičky v Ruském pravoslavném chrámu svaté Marie Magdalény v Jeruzalémě, ale také Chrám Narození v Betlémě, kde jej uvítal jeruzalémský patriarcha Theofil.

Princ Charles přicestoval do Jeruzaléma během své 2-denní návštěvy Blízkého Východu. Při slavnostní vzpomínce na holokaust, které se zúčastnilo 40 pozvaných hlav států a předsedů vlád, princ Charles kromě jiného řekl: „Inspiroval jsem se nesobeckou láskou princezny Alice z Řecka, která v roce 1943 zachránila židovskou rodinu v okupovaných Aténách tím, že ji přivedla do svého domu, kde ji skrývala před nacisty.“ „Skutečnost, že moje babička, pohřbená na Olivové hoře, má v památníku Jad Vašem zasazený svůj strom a je považována za „spravedlivou mezi národy“, dodává mně i mé rodině silný pocit hrdosti.“

Princezna Alice z Batenbergu a současně princezna Řecká byla tchýní královny Alžběty II. Jako oddaná pravoslavná křesťanka zemřela v Londýně v roce 1969 a ještě před svou smrtí požádala, aby byla pohřbena v Jeruzalémě vedle své tety, která se stejně jako Alice stala mniškou a založila v Moskvě klášter (Dům milosrdenství) „Marty a Marie“.

V roce 1993 princezna Alice získala posmrtně nejvyšší poctu, kterou Jad Vašem udílí nežidům, konkrétně za to, že během druhé světové války ukrývala ve svém domě v Athénách tři členy rodiny Cohenů.

připravil M.D.

Princ Charles při procházce s igumenem ruského pravoslavného kláštera
„Svaté Marie Magdalény“ na Olivetské hoře

Princ Charles v Betlémě v „Bazilice Narození“

Zajímavé údaje o jeho životě:

Pokud se stane britským králem, bude princ Charles nejstarší osobou, která byla korunována britským monarchou.

Z otcovy strany i z matčiny strany je praprapravnukem královny Viktorie.

Podle všeho je potomkem nejen českého „zimního“ krále Fridricha Falckého, ale i Přemyslovců.

Podle lidí blízkých princi Charlesovi je princův vztah s pravoslavím velmi hluboký a uvědomělý. Není náhodou, že stěny jeho domu v Highgrove Estate u Londýna jsou plné byzantských ikon – z nichž mnohé byly patrně darovány princi Charlesi jako dary mnichů na Svaté Hoře Athos. A mniši, kteří se s ním setkali, zdůrazňují, že princ je velmi nakloněn pravoslavné víře a naší pravoslavné tradici – něco, co kvůli svému postavení nelze veřejně prohlašovat.

K původu prince Filipa, otce prince Charlese:

Jeho královská Výsost vévoda z Edinburghu (narozen jako Princ Philip řecký a dánský (* 10. června 1921 Villa Mon Repos Korfu)) je manžel britské královny Alžběty II.

Původně princ řecký a dánský, tento titul nosil pouze před svatbou s Alžbětou II. Během zasnoubení byl znám jako first lieutenant (nadporučík) Philip Mountbatten. Je příslušníkem šlesvicko-holštýnsko-sonderbursko-glücksburské dynastie, která zahrnuje královské rodiny Dánska, Řecka a Norska. Narodil se na řeckém ostrově Korfu jako Filip (Philippos – Φίλιππος), princ řecký a dánský. Jeho rodiči byli Ondřej (Andreas – Ανδρέας) (syn řeckého krále Jiřího I.) a princezna Alice z Battenbergu. Mladším bratrem jeho matky byl britský šlechtic a politik Louis Mountbatten. Jeho matka byla pravnučkou britské královny Viktorie a neteří poslední ruské carevny Alexandry. Jeho babička z otcovy strany Olga Konstantinovna byla rozená ruská velkokněžna z dynastie Romanovců.

Zdroj:

Στα Ιεροσόλυμα ο Πρίγκιπας Κάρολος

Prince Charles and Orthodox Christianity

 

Související články zveřejněné na webu PCO v Brně:

Ta, jež měla za vzor svou ušlechtilou a milosrdnou tetu: ctihodnou Jelizavetu Fjodorovnu

„K tomuto kroku jsem se rozhodla pouze z hluboké víry…“ (Sv. Jelizaveta)

V pozemské kráse ukázala jsi krásu nebeskou…

„K žádné zemi nebyl osud tak krutý jako k Rusku.“ (Winston Churchill)

Velká a ctihodná velkokněžna položivší život za své přátele i nepřátele…

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..