„Čtyři nové hvězdy na nebi Svaté Hory Athos“

Noví ctihodní otcové Svatohorci
budou brzy potvrzeni v zástupu pravoslavných svatých

Podle nejnovějších zpráv řecké pravoslavné tiskové agentury Romfea.gr by mělo v brzké době dojít ke kanonizaci čtyř nových ctihodných otců, kteří jsou spjati se Svatou Horou Athos.

Ekumenický patriarchát předběžně oznámil své záměry formálně potvrdit tyto čtyři ctihodné Svatohorce a připočíst je k zástupu svatých naší Pravoslavné církve.

Konkrétně se jedná o starce Jeronýma Simonopetrsského, Daniela Katunakiotského, Josefa Hesychastu a Efréma Katunakiotského.

Tito ctihodné otcové jsou již dlouhá desetiletí „neoficíálně“ ctěni jako svatí a pravoslavní věřící se k nim ve své zbožnosti takto již obracejí.

Na závěr svého rozhovoru pro Romfea.gr ekumenický patriarcha Bartoloměj k této zprávě o novém svatořečení uvedl, že je to „spravedlivé a důstojné“.

Doplnění:

Starec Daniel Katunakiotský (1846–1929) byl prvním duchovním otcem starce Josefa Hesychasty (1897–1959). Pocházel ze Smyrny a vedl přísný asketický mnišský život. Ve Smyrně, dnešním tureckém Izmiru, byl také „metoch“ Chilandarského monastýru. Zde se starec Daniel poprvé seznámil s mnišstvím a poté již odešel na Svatou Horu Athos.
Starec Efrém Katunakiotský (1912–1998) byl blízkým učedníkem starce Josefa Hesychasty.

P.S.

Učedníky svatého Josefa Hesychasty byli např. také velcí starci Josef Vatopedský (1921–2009) a stále ještě žijící starec Efrém Filothejský-Arizonský.

Svatí v obrazech:

Zdroj:

https://www.romfea.gr/agioritika-nea/32409-o-oikoumenikos-patriarxis-aniggeile-tesseris-nees-agiokatatajeis-agioreiton-pateron

Další užitečné odkazy a poučení:

V místě tvého pokoje, Pane, kde všichni svatí přebývají v míru…

Poučení starce Daniela Svatohorce z Katounakie dnešním mladým lidem

Ctihodný a bohonosný starec Josef Hesychasta a jeho srpnový církevní svátek

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..